مبلمان

کلاف مبل و مبلمان

کلاف مبل

تقریبا میتوان گفت اصلی ترین مورد در ساخت مبلمان کلاف آن است، کلاف مبلمان در واقع همان اسکلت بندی مبل می‌باشد که اکثرا از جنس چوب است. در مراحل ساخت یک دست مبل کلاف خوب یکی از مواردی است که باید به ان توجه داشت.

جنس کلاف مبلمان از چیست؟

به سازه چوبی که تمامی اجزای مبل از جمله اجزای نشیمن مثل: اسفنج، فوم، ابر، ریباند، ویسکوز و غیره روی آن سوار می شوند. علاوه بر نشیمن، تمامی موارد دیگر نیز روی کلاف مبلمان نصب و مونتاژ شده بنابر این یکی از مواردی است که در انتخاب مبل مورد نظر شما اهمیت بالایی دارد.

از چه چوبی در کلاف مبلمان استفاده می‌شود؟

جنس چوب کلاف بستگی به شرایط محیطی دارد!

به عنوان مثال در مناطقی که اکثرا گرم و خشک هستند از چوب صنوبر برای ساخت کلاف مبلمان استفاده می شود

و این درحالی است که در مناطقی که رطبوت بالایی دارند (مانند مناطق شمالی و جنوب ایران) از چوب روس استفاده می شود.

سایر مواد اولیه در ساخت کلاف مبلمان

البته بجز چوب صنوبر و روس از انواع دیگر چوب نیز برای ساخت کلاف مبل استفاده میشود، در لیست زیر میتوانید انواع چوب های مرسوم در ساخت کلاف مبلمان را مشاهده نمایید:

  • صنوبر: از این چوب در مناطق خشک و با رطوبت کمتر استفاده می شود.
  • روس: از این نوع چوب در مناطقی استفاده میشود که رطوبت بیشتری دارند.
  • راش: این نوع چوب بخاطر ساختارش در ساخت کلاف مبل سلطنتی بیشتر کاربرد دارد، زیرا ساختار آن به گونه ای است که انعطاف بالایی در طرح پذیری و منبد کاری دارد.
  • گردو: این جنس چوب نسبت به دیگر انواع چوب مورد استفاده در کلاف مبلمان از وزن پایین تری برخوردار میباشد، اما با وجود سبکی از مقاومت بالایی نیز برخوردار است.
  • چوب سفید: این دسته از چوب را به علت قیمت پایین تر و کیفیت متوسط میتوان در کلاف مبلمان استیل مشاهده کرد.
  • چوب چنار: این چوب از مقاومت خوبی برخوردار است و استفاده از آن بیشتر در مبلمان کلاسیک رایج است.
  • چوب نراد: این جنس از چوب حالت ثابتی دارد و به اصطلاح ماندگاری آن بالا میباشد و مانند چوب چنار اکثرا رد مبلمان کلاسیک استفاده می شود.

انواع کلاف مبلمان

کلاف مبل
کلاف مبل به سازه چوبی گفته می‌شود که تمامی اجزای مبل بر روی آن موتثاژ می‌شود.

چوب مواد اولیه ای است که در بسیاری از انواع مختلف مبلمان استفاده میشود. همانطور که پیش تر با هم خواندیم به صورت کلی سه نوع کلاف مبلمان چوبی وجود دارد که به ترتیب: کلاف مبلمان سلطنتی، کلاف مبلمان کلاسیک و کلاف مبلمان راحتی میباشد که نوع و جنس جنس چوب مورد استفاده در انواع مبل متفاوت است، به عنوان مثال در تولید کلاف مبلمان سلطنتی از چوب هایی استفاده میشود که نقش پذیری بالایی دارند مانند: چوب راش.

اما در مبلمان کلاسیک از چوب هایی با دوام بالاتر و ساختاری قابل تعمیر و ترمیم استفاده میشود مانند: چوب گردو.

و در آخر در تولید کلاف مبلمان راحتی از چوب دوبل استفاده میشود، این نوع چوب در واقع دو بخشی است و دو نوع مختلف به هم پیوسته می باشد.

چگونه کیفیت کلاف مبل را بسنجیم؟

کلاف مبل عامل تعیین کننده ای در کیفیت و طول عمر مبلمان ما میباشد، بنا بر این باید از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد، نکته ای که خیلی صریح باید بدانید آن است که تشخیص چوب های رنگ کاری شده برای افرادی که سابقه و تخصص بالایی نیز دارند کار آسانی نیست و ممکن است رنگ کاری و ( نماسازی ) این افراد را نیز به اشتباه بیاندازد اما راه کار هایی وجود دارد که شما از کیفیت کلاف مبل خود آگاه شوید که در ادامه آنهارا با هم بررسی می کنیم.

نکته اولی که باید به ان خیلی توجه داشته باشید، سطح چوب کار شده در کلاف مبلمان است، باید به دقت بررسی نمایید که سطح کار دارای لک، زدگی، خوردگی و پوسیدگی نباشد زیرا این عوامل میتواند در دراز مدت برای مبلمان شما مشکل ساز شود و آن را روانه تعمیر نماید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید اثرات شکستگی است، در برخی از کالا ها بخاطر پایین آوردن قیمت کلاف های شکسته تعمیر می شود و مجددا مونتاژ میشود، اگر میخواهید مبلمانتان از طول عمر بالایی برخوردار باشد باید به این نکته توجه نمایید.

احتمالا تاکنون متوجه شده اید که یکی از مهم ترین موارد در کلاف مبل استحکام آن است، در هنگام نشستن روی مبل هیچ یک از پایه ها و اتصالات نباید دارای صدای قیژ قیژ یا جیر جیر باشند، اگر هنگام استفاده از مبل این صداها به گوشتان می رسد باید بدانید در مونتاژ و نجاری کلاف مشکلی وجود دارد و ممکن است بعد ها شما را به دردسر بیاندازد.

نکته دیگری که بیشتر در مبلمان های سلطنتی و کلاسیک کاربرد دارد توجه به یکنواختی و یکسان بودن طراحی های روی منبد کاری ها است، اگر این منبد کاری ها به صورت جداگانه به مبلمان متصل شده باشند باید از استحکام بالایی در اتصالات برخوردار باشند!

عامل تعیین کننده کیفیت چوب مورد استفاده در کلاف مبل

نکته ای که اکنون قصد داریم با هم بخوانیم مربوط به محصول نهایی و مونتاژ شده نیست و بیشتر مربوط به کیفیت و مقاومت خود چوب که ماده اولیه ساخت کلاف است میباشد، قسمت هایی از چوب که دارای رنگ تیره تری می باشند کیفیت بالاتری دارند و به همین سبب قیمت آن ها نیز بیشتر از چوب هایی است که ساختار آنها رنگ روشن تری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *